Mikkel verhet át egy esküvői fotós?
Megtalálni a tökéletes esküvői fotóst nagyon nehéz, hisz mindenki mindet ígér, de ígérem, ha elolvasod ezt a cikket, Téged nem tud átverni egy fotós sem! Már az elején leszögezném, hogy nem fogok neveket felsorolni, bár tudnék bőven írni, hiszen évente 10-20 megkeresést csak azért kapok, mert a rossz esküvői fotós munkája értékelhetetlen és a segítségemet kérik úgy, hogy legalább az esküvői kreatív fotózást újra csináljuk. Ebben a blog cikkemben leírom, ha egy barát, aki szeret fotózni (ő nem fotós), vagy egy nagyon olcsó, talán még weboldallal sem rendelkező, magát profi fotósnak nevező embert kérnétek fel az esküvőtök fotózására, akkor miket kérdezzetek meg tőle. Ha csak egy dolognak nem felelnek meg, már hatalmas veszélynek teszitek ki az esküvői emlékeiteket!
Először azzal kezdeném, amit már sok párnak elmondtam az elmúlt évek során: ha van egy 3-4+ milliós esküvőd, akkor tényleg kockáztatnád a fotós és videós emlékeidnek a biztonságát, csak hogy spórolj 50-100.000 Ft-ot akár? Keress egy esküvői facebook csoportot, ott 5 napig olvashatod a bánatos menyasszonyokat, hogy miért egy ismerősre bízták az esküvői fotózást, hiszen habár ő állította, hogy tud fotózni, de mégsem sikerültek a képek. Most meg kellene lepődni? Tehát, ha én azt mondom, hogy tudok autót szerelni, de műhelyem sincs, akkor idehozod a kocsid motorcserére? Fotózásnál nem azt kell nézni, hogy meg tud-e nyomni valaki egy gombot, azt egy majom is meg tudja ám! Ha Te ezt gondolod esküvői fotózásnak, akkor tovább se olvasd a cikkem, mert neked nem számít a minőség, csak a darabszám. Arra jó bárki! Viszont, ha azért olvasod a cikkem, mert tökéletes esküvői képeket szeretnél, akkor tudok segíteni, hogy mik azok a sarkalatos pontok amiből kiderül, hogy valaki profi esküvői fotós, vagy amatőr és nem megbízható – állítson bármit.
Fontos leszögeznem, ha valaki el akarja kezdeni a szakmát, tehát egy kezdő esküvői fotós, de ezt elmondja a párnak, hogy nincs még sok tapasztalata, az teljesen más! Ilyen esetben azt tanácsolom, fizessetek egy profi esküvői fotóst és mellette fotózzon ingyen a kezdő – maximum több képetek lesz, de a tuti képek garantáltak. Ne dőljetek be a dumának, aki azt mondja: „sok mindent szeretek fotózni, az esküvő is menni fog, hiszen drága fényképezőgépem van.” Ráadásul, ha referencia képeknek tájképeket mutogat, akkor hagyd is ott azonnal. Az esküvői fotózás olyan változatos és gyors, hogy aki még csak ismerkedik a fényképezőgépével és 30 percig próbálkozik lefotózni szépen egy balatoni naplementét, az bizony nem tud egy nyári kültéri esküvőt fotózni, ahol 2 percenként előbukkan a Nap aztán egyből felhős idő lesz, és így tovább felváltva. Mert teljesen más beállításokkal kell ilyen fényviszonyok mellett fényképezni.
A legfontosabb kérdéseket beszéljétek át az esküvői fotósotokkal: Hány képet kapunk meg? Itt tuti elkezded örömödben ütni az asztalt, ha azt mondja: 1.500-2.000 képet, de szólok, ez egy árulkodó jel és nagy a baj! Én is egy esküvő fotózásakor rengeteg képet csinálok, akár 2 – 3.000 db-ot. Ezeket gondosan át kell válogatni, mert ha egy izgalmas és minőségi albumot szeretnél, ezen bizony dolgozni kell. Ráadásul, aki nagyon sok képet átad, az nem retusál, vagyis ő úgy hívja majd neked, de maximum képeket vág és színkorrekciókat csinál. Ez azt jelenti, hogy ha Te a szépen lesminkelt homlokodról leizzadod az alapozót a nap közepén, akkor minden képen ott lesz a piros világító pattanás a fejeden, de magát a képet biztosan szépen filterezi majd, de ez nem retusálás. Gondolj bele, hogy 2.000 kép rendes retusálása kb. 1-2 hónap egy főállású fotósnak, egy olyannak, aki nem rutinos és mellette mást dolgozik, azt szorozd be 2-vel. Így adódik a következő kérdés: Mikor kapjuk meg a képeket? Ha 1 hetet mond, akkor nem retusál, én 5 hét alatt szoktam végezni, de kezdetben sokkal több idő kellett. A kedvencem, hogy vannak, akik az esküvő után 1 nappal már át is adták a „retusált” képeket, biztosan minőségi munkát csinálhattak pár óra alvás után, nemde?! Ugye tudod, hogy az esküvői képeid 50%-a történik ott abban a pillanatban, és 50% utómunka kell, hogy az csodálatos is legyen végül. Összegezve; aki többezres „megszerkesztett” képet átad 1-2 hét alatt, az kb. olyan, mintha házat építenél tégla helyett gyurmából, látszólag valahogy állnak a falak, de nem az igazi.
Jöjjön a következő lebuktató kérdés: Van-e tartalék gépe? Elsőre nem hinnéd, mekkora súlya van egy nem elővett tartalék gépnek. Nekem is volt olyan, hogy a templomi bevonulásnál valami zavar támadt a fő gépemben. Ekkor visszafutottam a táskámhoz és a tartalékkal végig lefotóztam a szertartást gond nélkül, tökéletes minőségben. Mert egy tartalék gépnek is jónak kell lennie. Hallottam olyat, hogy elszállt a gépe egy magát „esküvői fotósnak” mondó amatőrnek és telóval fotózta le polgári szertartást. Volt már olyan, hogy kikapcsolt vagy lefagyott a mobilod? Na, ez minden más elektronikai géppel is előfordulhat, ezért kell mindig egy tartalék, (nem csak fényképező, hanem akkumulátor, vaku és ezer fotós kiegészítő, amivel nem untatnálak) és akinek nincs, annak viszlát!
Végül tudod mi a különbség egy olyan fotós, aki szokott embereket fotózni és egy profi esküvői fotós között? Az utóbbi tudja, kikről mennyi képet kell csinálni! A legtöbb pár, akikkel leszerződök, azt meséli, hogy a tesójuk esküvőjén nem készült az örömszülőkről és nagyszülőkről kép és unalmas az összes fotó. Egy amatőr csak a párra fókuszál, de egy profi esküvői fotós mindenkire, mert sajnos vannak olyan esetek, hogy az esküvőkön készülnek az idősebb hozzátartozókról az utolsó vidám képek. Tudom, rossz belegondolni, viszont rosszabb, ha megtörténik és keresgélsz a sok-sok kép között és nincs meg az utolsó vidám emlék.
Végül már csak apróságokat sorolnék fel, például, hogy miben jön el a fotós – én különösen „imádom”, ha valaki trikós-papucsós fotós (nagyon profi hatást kelt). Én még 40 fokban is öltönyben vagyok, mert ez egy fontos nap és engem látnak a 3. legtöbbet a vendégek. Érdemes megbeszélni a fizetést is. Én a biztonság kedvéért azt csinálnám, hogyha egy haver készítené az esküvői képeimet, akkor csakis a képek bemutatásakor fizetnék. Hiszen utólag már hiába reklamálnék a képek minőségéért, ha egyszer már kifizettem neki a teljes összeget. Szerencsére ezzel szemben egy profinál nem kell aggódni, bármikor is kéri el a teljes esküvői fotózás összegét. Ha értesz a fényképezőkhöz, kérdezz rá arra is, hogy mivel dolgozik. Ha viszont nem, akkor semmi értelme sincs kikeresned az árgépen, hogy mennyibe került, semmit sem jelent, ha csak nem valami nagyon olcsó gépe van. Hiába van egy Ferrarim mégse fogom úgy vezetni, mint egy profi autóversenyző. Végül a szerződés még egy olyan fontos pont, hogy aki nem ad, azzal számolni kell, hogy bajok lesznek, mert akinek tiszta a lelkiismerete, mer tisztességes szolgáltatói szerződést adni.
Ha még nem találtátok meg a tökéletes esküvői fotóst, akkor írjatok bátran és adok egy részletes árajánlatot. Így biztosan nem kell félnetek a fentiekben leírt veszélyektől. 🙂
Ha pedig még érdekelnének helyszín tippek ez a cikkem tetszeni fog neked: 5+1 HELYSZÍN BUDAPESTEN, AHOL ÉRDEMES ESKÜVŐI KÉPEKET KÉSZÍTENI
Ha van pár perced nézz szét itt is, mert sok különböző tartalmat találsz az esküvői munkáimmal kapcsolatban 👀
📌 Facebook:
https://www.facebook.com/ggphotography.grob.gergo
📌 Instagram:
https://www.instagram.com/gergo.grob/
📌 Youtube:
https://www.youtube.com/channel/grob.gergo
#budapestiesküvőifotós #fotós #pestiesküvőifotós #esküvőifotós #győrifotós #esküvőfotózás #győriesküvőifotós #győriesküvőifotózás
